
- wydarzenie już minęło.
Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki

Tegoroczna Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki przebiegać będzie pod hasłem Ukryte – Nierozpoznane – Powszechne. W kulturze dawnej potrzeba odnalezienia tego, co na co dzień ukryte, ujawniała się chociażby w Noc Świętojańską. Co prawda nikt nie wracał z niej do domu z kwiatem paproci, ale trudno powiedzieć, że była to noc nic nieznacząca, ponieważ potrafiła zmieniać w życiu bardzo wielu.
Postanowiliśmy nie czekać do letniego przesilenia i poszukać już w maju czegoś równie wyjątkowego, jak kwiat paproci. Noc w PGS, tuż przed pełnią księżyca, będzie okazją do spotkania z mitami, symbolami i archetypami, z uniwersalnymi prawami, które rządzą naturą i naszym życiem… z ukrycia. To prawa inne niż te, które dominują w świetle dnia, inne od prawd fizyki, ekonomii, poprawności politycznej. Niby ich nie widać, ale wystarczy trochę „mroku”, by przypomnieć sobie, że nadal są równie powszechne i bezwzględne jak prawa logiki.
Prezentowane w tym dniu wystawy: „Bezbramna brama” czy „Leben – Stein. Jan. Fotoplastykon”, a także spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Cichoniem czy maraton rysunkowy dla dzieci i dorosłych „Co nas łączy?” będą pretekstem do refleksji nad istotą symboli, mitów i doświadczeń archetypowych oraz ich znaczenia. Próbą zastanowienia się nad inspiracjami, wartościami, uniwersalnymi prawdami, które niosą, o naturze ludzkiej, prawdach i zasadach, które rządzą światem.
Szczegółowy program wydarzeń towarzyszący Nocy Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki:
godz. 15.00 – 22.00 (dziedziniec PGS) – maraton rysunkowy „Co nas łączy?”
W czasie maratonu rysunkowego postaramy się wspólnie zaprojektować własne znaki, symbole, bądź logo lub herb. Inspiracją będą legendy i mity z różnych kultur, postaci ze świata realnego, ale także fantazja i wyobraźnia uczestników zajęć. Stworzymy zbiór osobistych wzorców: odkrywców, ważnych dla nas bohaterów, bogów czy znaków graficznych zapewniających symboliczną ochronę, zdrowie, pokój czy dostatek. Będzie to okazja na personifikację naszych doświadczeń, w których będziemy mogli rozpoznać siebie, przyjaciół lub wrogów, których należy unikać lub przed nimi uciekać. Tej nocy przekonamy się, komu z nas jest bliżej do sprawiedliwego i nieustraszonego Supermana czy marzycielskiego Ikara, a może do mądrej i sprawiedliwej Ateny?
Do wydarzenia będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Do wspólnego rysowania zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Będzie możliwość zainspirowania się przygotowanymi na miejscu materiałami.
godz. 18.30 – 20.00 (siedziba PGS/Galeria Kreski) – spotkanie autorskie i promocja książki dr. Krzysztofa Cichonia „Lebenstein. Mały leksykon archetypów”
„Lebenstein. Mały leksykon archetypów” to pierwsza w Polsce tego rodzaju publikacja poświęcona twórczości Jana Lebensteina. Tworzy ją 31 haseł, zawierających w sobie spektrum zagadnień kulturowych, religijnych, społecznych i filozoficznych. Poszczególnym pojęciom towarzyszy część ilustracyjna – tablice zestawiające prace Lebensteina z dziełami sztuki dawnej, przede wszystkim starożytnej z kręgu Bliskiego Wschodu, Egiptu i Grecji. Leksykon skłania czytelnika do wysiłku umysłowego i udziału w osobliwej grze, której zwycięzcą zostaje ludzki intelekt.
Autor książki dr Krzysztof Cichoń jest krytykiem i historykiem sztuki, związanym z Katedrą Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiował historię sztuki i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił doktorat w Lwowskiej Akademii Sztuk; członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA. Zajmuje się sztuką XVIII-XIX wieku, prowadzi wykłady i zajęcia specjalizacyjne z krytyki artystycznej, polskiej sztuki po 1945 roku, współczesnego życia artystycznego. Współpracuje m.in. z Płocką Galerią Sztuki. Autor licznych tekstów poświęconych sztuce współczesnej i nowoczesnej.
godz. 19.00 (siedziba PGS/Galeria Kreski) – otwarcie wystawy Leben – Stein. Jan. Fotoplastykon.
Jest to prezentacja twórczości Jana Lebensteina w formie dioram z fragmentów jego obrazów, rysunków oraz Fotoplastykonu z ważnymi dla artysty archetypami i symbolami, którymi inspirował się w swojej sztuce.
godz. 20.00 – oprowadzanie po wystawie fotograficznej Grzegorza Piaskowskiego „Bezbramna brama” z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę autora i problematykę przedstawionych prac.