Przejdź do treści
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Inscenizacja opowiadań Izaaka Babla „Opowiadania odeskie”

9 października 2019 @ 18:00 - 19:30

Inscenizacja opowiadań Izaaka Babla w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Kwiatka 7, tel. 24 364 86 96). Wstęp wolny.

Izaak Babel, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku w „Opowiadaniach odeskich” snuje opowieść o Mołdawiance, czyli żydowskiej dzielnicy Odessy. Są w nich heroizm, humor, barwne postacie jak legendarny bandyta Benia Krzyk.

„Opowiadania…” w Polsce ukazały się w niedościgłym przekładzie Jerzego Pomianowskiego. Pisarz Paweł Huelle na łamach „Gazety Wyborczej” napisał: „Babel po polsku to Babel Pomianowskiego. Przyswojony polszczyźnie z maestrią, dbałością o każdy szczegół i przede wszystkim – z oddaniem niezwykłego stylu pisarza. Jego tajemnicą była niemal protokolarna zwięzłość połączona z dynamiczną i metaforyczną istotą języka. Tylko najwięksi mistrzowie mogą pozwolić sobie na takie np. ryzykowne zdanie: Słońce zwisało z nieba jak różowy język spragnionego psa”.

Details

Date:
9 października 2019
Time:
18:00 - 19:30
Event Categories:
,
Website:
muzeumplock.eu/pl/kalendarz/opodeskie

Venue

Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
Płock, Polska
+ Google Map
Phone
24 364 86 96
View Venue Website

Organizer

Muzeum Żydów Mazowieckich
Phone
24 364 86 96
View Organizer Website
Przejdź do treści