
„Dziewczyna szuka miłości” – kino przedwojenne w MŻM
8 lipca @ 18:00

Lato zrobiło się gorące, więc tym bardziej zachęcamy do ukrycia się przed palącym słońcem w Muzeum Żydów Mazowieckich – szczególnie 8 lipca (wtorek) o 18:00, kiedy wyświetlimy film „Dziewczyna szuka miłości” w cyklu „Kino przedwojenne w MŻM”.
W tym filmie (trwa 77 minut) z 1938 roku w reżyserii Romualda Gantkowskiego punktem wyjścia jest powrót z Brazylii do Polski bogatego przemysłowca (w tej roli Jan Kurnatowicz) i jego córki (Tamara Wiszniewska). Dziewczyna zakochuje się w miłośniku lotnictwa (Mieczysław Cybulski), który własnoręcznie buduje samolot.
Autorem zdjęć do tego dzieła jest Jakub Joniłowicz urodzony w Wilnie, który przed wybuchem drugiej wojny światowej studiował fotografikę artystyczną na Uniwersytecie Stefana Batorego (obecnym Uniwersytecie Wileńskim) i pracował w wytwórni Paramount w Paryżu. Po powrocie do Polski brał udział w powstawaniu filmów, m.in. „Halka” i „Judel gra na skrzypcach”. Przeżył pobyt w gettach wileńskich i kowieńskim oraz w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych Stutthof i Dachau. W 1949 roku wyjechał do Izraela, gdzie realizował filmy i kształcił operatorów filmowych.
Wojny nie przeżył Marian Neuteich, urodzony z Łodzi autor muzyki do tego filmu. Był wiolonczelistą, członkiem nagradzanego Warszawskiego Kwartetu Smyczkowego, występował też jako solista. Komponował koncerty skrzypcowe, utwory na wiolonczelę i zespoły kameralne, również muzykę do filmów i sztuk teatralnych. Podczas pobytu w Getcie Warszawskim był współorganizatorem i dyrygentem Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej. Zginął w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Treblinka w 1943 roku.
Cykl „Kino przedwojenne w MŻM” realizowany jest we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym w Warszawie.
Zapraszamy, wstęp bezpłatny.
Na zdjęciu: Kadr z filmu „Dziewczyna szuka miłości”. Fot. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.