
- This event has passed.
Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
9 września 2023 @ 14:00 - 17:00

9 września po raz dwunasty Książnica Płocka zaprasza na Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem sięgniemy po „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Zaczynamy o 14.00 w bibliotecznym ogrodzie, koniec około 17.30 (w razie niepogody w Mediatece eMka, ul. Kościuszki 3b).
Już od lat głównym organizatorem NARODOWEGO CZYTANIA w Płocku jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Do wspólnego czytania „Nad Niemnem” przystąpią przedstawiciele płockich szkół, władz miasta, przedstawiciele świata kultury i mediów, policji, straży miejskiej, organizacji pozarządowych, aktorzy zawodowi i amatorzy, seniorzy oraz osoby prywatne, które zgłoszą chęć udziału. Czytanie rozpocznie wystąpienie organizatorów, czyli Zastępcy Dyrektora Książnicy Płockiej oraz Prezydenta Miasta Płocka.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym popołudniu z polską klasyką, przyjść, posłuchać, przypomnieć sobie fabułę i przesłanie powieści, odkryć jej piękno.
Czytanie odbędzie się wśród scenografii nawiązującej do tematyki prezentowanego utworu oraz hasła tegorocznych EDD „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Zwrócimy uwagę nie tylko na język powieści, bohaterów, kontekst historyczny, ale też na miejsca, w których toczy się fabuła. Ogród Książnicy stanie się zarówno dworkiem szlacheckim, jak i wiejską chatą, czy krajobrazem nadniemeńskim.
Pracownicy Czytelni zorganizują również wystawę różnych wydań powieści Elizy Orzeszkowej. Na miejscu będzie można otrzymać okolicznościowy stempel Narodowego Czytania.