Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

X Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

19 września - 25 września

Festiwal jest wydarzeniem dostosowanym do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest dostępny i przyjazny dla osób, które nie widzą od urodzenia oraz dla osób, które utraciły wzrok w trakcie swojego życia. Wszystkie osoby niewidome uczestniczące w Festiwalu łączy jedno: fascynacja kulturą, miłość do kina, muzyki i literatury. Ta miłość czasami bywa nieodwzajemniona bo wiele filmów nie jest opatrzonych audiodeskrypcją. Ten brak wyklucza osoby niewidome z możliwości obcowania ze sztuką filmową. A to wielka strata.
Aparaty oraz słuchawka do odbioru audiodeskrypcji

Dzięki audiodeskrypcji wszystkie osoby niewidome, które chcą, mogą czerpać satysfakcję z obcowania ze sztuką filmową. Na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych wszystkie pokazywane filmy są opatrzone audiodeskrypcją. Opracowaną przez najlepszych jej twórców, uznanych przez festiwalową publiczność. Dzięki audiodeskrypcji „każdy z nas (widzów) ogląda swój własny film niezależnie od tego czy widzi czy nie”.
Na tle zielonych liści stoi szklana statuetka – nagroda dla twórcy najlepszej audiodeskrypcji filmowej na festiwalu

Tworzenie audiodeskrypcji powinno być dla twórcy procesem zabarwionym radością, z dodatkiem pasji. Ważna jest otwartość na uwagi odbiorcy. Umiejętność wychwytywania istotnych dla filmowej fabuły scen, zachowań, postaw bohaterów. Twórca audiodeskrypcji powinien mieć wyobraźnię, ale przede wszystkim przestrzeń myślową, która pozwala mu wczuć się w myślenie osoby niewidomej. Kreatywność, umiejętność budowania krótkich, plastycznych i czytelnych zdań. Najlepsza Audiodeskrypcja powinna możliwie szczegółowo oddawać filmową rzeczywistość za pomocą krótkich i trafnych określeń.

Podczas jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2020 głosami publiczności zostanie przyznana po raz pierwszy nagroda dla twórcy najlepszej audiodeskrypcji filmowej na festiwalu
Niewidomy mężczyzna z słuchawką w uchu siedzi wśród kilku innych niewidomych osób

Tegoroczny, X Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2020 przenosimy do sieci. W sumie odbędzie się 27 wydarzeń kulturalnych on-line : pokazy filmowe i spektakle z audiodeskrypcją, Spotkania i dyskusje, Koncerty, Spotkanie z książką. Udział w Festiwalu jest bezpłatny i możliwy na podstawie zaproszeń, po ówczesnym zarejestrowaniu się.

Szczegóły

Start:
19 września
Koniec:
25 września
Wydarzenie Categories:
, ,
Strona internetowa:
fkison.defacto.org.pl

Miejsce

Płock

Organizator

Stowarzyszenie De Facto
Telefon:
24 366 86 76
Email:
defacto.org@wp.pl
Strona internetowa:
www.defacto.org.pl