Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa Skarby wieków średnich

1 lipca 2019 - 1 października 2019

W Muzeum Mazowieckim w Płocku zagości wyjątkowa wystawa Skarby wieków średnich.

Przygotowana została ona przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i prezentuje najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach tej instytucji. Ekspozycja Skarby wieków średnich prezentowana była tylko w kilku muzeach w Polsce, następnie przez wiele lat pokazywana była poza granicami naszego kraju m.in. Irlandii, Niemczech, Grecji. O jej wyjątkowości może świadczyć fakt, że została ona uhonorowana nagrodą przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach XXIX edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2008 oraz zdobyte w tym samym roku I miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.

Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 400 zabytków prezentujących różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. Przedstawione zostaną zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego. Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe. Obok nich pokazane zostaną również rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, enkolpiony, zapinki, dzwoneczki i miniaturowe toporki oraz ozdobne sprzączki do pasów. Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin. Ozdoby zaprezentowane na wystawie pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Tumska 8). Wystawa czynna do 1 września.

Szczegóły

Start:
1 lipca 2019
Koniec:
1 października 2019
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
muzeumplock.eu/pl/kalendarz/skarby_wiekow2019

Miejsce

Muzeum Mazowieckie
Ul. Tumska 8
Płock, Polska
Strona internetowa:
http://www.muzeumplock.eu

Organizator

Muzeum Mazowieckie
Strona internetowa:
http://www.muzeumplock.eu/pl