Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Rynek Sztuki

6 września 2019 - 8 września 2019

Rynek Sztuki zmienia się tak samo jak zmienia się Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Od roku POKiS jest w nowym miejscu. Wielu z sentymentem wspomina dawną siedzibę, która służyła płocczanom kilkadziesiąt lat. Jednak budynek przy Tumskiej 9a wymagał generalnego remontu. Poza tym, coraz dotkliwiej można było tam odczuć brak przestrzeni do działań. Nowa siedziba ma jej wiele. Oprócz, zaadaptowanego pod potrzeby domu kultury, budynku po byłej szkole, otrzymaliśmy wspaniały teren wokół. Wymarzony do działań w plenerze.

Organizowany przez POKiS od 2007, na rynku Starego Miasta, Rynek Sztuki gości wielu polskich i zagranicznych muzyków alternatywnych i jazzowych, czołówkę teatrów ulicznych, prezentuje najciekawsze obrazy kina niemego z muzyką na żywo. Czasem całe wydarzenie trwa kilka dni, czasem jeden dzień. Zawsze staramy się zapraszać artystów nietuzinkowych, kroczących własną drogą, niekiedy pod prąd. Tak będzie i tym razem, choć nieco inaczej.

W tym roku Rynek Sztuki organizujemy przy ul. Jakubowskiego 10. Dlaczego? Mamy tu wszystko, co potrzebne jest do zorganizowania koncertów, spektakli i pokazów filmowych. Chcemy też pokazać potencjał nowego miejsca, które dopiero buduje swoją historię. Jej częścią będzie tegoroczny festiwal Rynek Sztuki, który odbędzie się w dniach 6-8 września 2019.

6 września przypada 31 rocznica śmierci Stefana Themersona – wybitnego płocczanina, wszechstronnego artysty, prozaika, fizyka, fotografika, twórcy awangardowych filmów, a także autora poezji semantycznej, powieściopisarza i filozofa. Jego żona była malarką, scenografką i ilustratorką książek. Choć byli samodzielnymi artystami i odnosili indywidualne sukcesy to razem tworzyli wyjątkowe małżeństwo, nierozłączną parę w życiu prywatnym i artystycznym.
Od stycznia Stefan i Franciszka Themersonowie są patronami Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Świętując to wydarzenie chcemy, aby inny współczesny artysta – Paweł Ryżko – stworzył podczas Festiwalu, na budynku POKiS mural poświęcony parze artystów. Postęp prac będzie można oglądać podczas całego festiwalu. Wcześniej „odpalimy” neon inspirowany filozofią Themersona, który również znajduje się na budynku POKiS. Będzie to też zapowiedź kolejnej edycji Festiwalu Themersonów (październik 2019) w Płocku.

Szczegóły

Start:
6 września 2019
Koniec:
8 września 2019
Wydarzenie Categories:
, ,
Strona internetowa:
facebook.com/pg/ryneksztuki/events/?ref=page_internal

Miejsce

pokis

Organizator

POKiS
Strona internetowa:
www.pokis.pl