Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„Czarno na białym” – wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Augustyniaka

4 października 2019 @ 18:00 - 19:00

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Augustyniaka „Czarno na białym”, której współorganizatorem jest Stowarzyszenie „De Facto”. To pierwsza w Płocku ekspozycja, dostosowana zarówno do potrzeb osób widzących, jak i niewidzących odbiorców sztuki. Jest to możliwe dzięki przygotowanym audiodeskrypcjom i opisom fotografii w zapisie Braille’a. Wystawę będzie można oglądać do 20 października.

„Czarno na białym”, pierwszą w Płocku wystawę dostosowaną do osób z dysfunkcją wzroku, niewidomi zwiedzą… dźwiękiem i przez dotyk. Oko zastąpi im wyobraźnia. Dodatkowo, Stowarzyszenie „De Facto” opracowało specjalny katalog, będący swoistym przewodnikiem po wystawie. – Emocje. Tego oczekujemy wszyscy w kontakcie ze sztuką, niezależnie od sposobu jej odbioru. Zadaniem audiodeskryptora jest napisanie takiego tekstu, by obraz, w tym wypadku fotografia z audiodeskrypcją, także poruszał. By przeżycia niewidomych odbiorców były podobne do wrażeń widzących – uważa Renata Nych ze Stowarzyszenia „De Facto”.
Wystawę tworzą fotografie reportażowe – street photo, będące często przypadkiem, który pojawił się na drodze Piotra Augustyniaka, ale – jak podkreśla ich twórca – każdy zawarty w kadrze element ma znaczenie. To fragmenty często ignorowanej codzienności, ukrytych obrazów wyjętych ze strumienia zdarzeń – oczywistych subiektywnie. W tych fotografiach można dostrzec wysoko rozwinięty zmysł obserwacji ich autora, skupiony na relacjach międzyludzkich.
Piotr Augustyniak na wystawie zaprezentuje blisko 90 zdjęć reporterskich, pochodzących z 4 cykli, fotoreportażu oraz najnowsze fotografie z 2019 roku. Jego „Czarno na białym” to zapis rzeczywistości, która go otacza. Tytuł wystawy nawiązuje również do w większości eksponowanej na wystawie czarno-białej fotografii, a ograniczenie środków wyrazu sprawia, że łatwiej autorowi wysunąć na pierwszy plan to, co jest dla niego, i powinno być dla odbiorcy, istotne. Ograniczenie się do czerni i bieli, bez retuszu, ustawień i upiększeń, eksponuje to, co najważniejsze i najistotniejsze i w ten sposób zapada w pamięć, tworząc silny przekaz. – Twórczość Piotra Augustyniaka zawiera obfitość propozycji. (…) Penetruje zjawiska społeczne, obyczajowe, religijne, subkulturowe – uważa Tadeusz Rolke, prekursor polskiej fotografii reportażowej.
Płockiemu fotografowi udaje się uchwycić „decydujący moment” i banalna sytuacja nabiera głębi i staje się warta uwagi, nawet jeśli jest dziełem przypadku czy łutem szczęścia. Czasem emocje, które towarzyszą sportretowanym przypadkowym osobom, przywodzą na myśl fotografie Dorothei Lange, a elementy ekspresji obrazu – charakter zdjęć Augusta De Luca. Wystawą „Czarno na białym” autor zaprasza do zwrócenia uwagi na te chwile, których często nie dostrzegamy. – Piotr potrafi w ciekawy, często  zabawny sposób ukazać otaczającą nas rzeczywistość. W jego fotografiach dostrzec można wyjątkowy zmysł obserwacji, poczucie humoru i, co ważne, szacunek i ciekawość do fotografowanych osób, miejsc i sytuacji – uważa dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie z Piotrem Augustyniakiem, połączone z oprowadzaniem osób niewidomych po ekspozycji, zawierającej fotografie z audiodeskrypcją.
Terminy: 5 października (sobota), godz. 15 i 9 października (środa), godz.12.
Dla osób niewidomych udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Piotr Augustyniak, rocznik 1979. Zawodowo związany z Gazetą Wyborczą, Pressfocus, Polskim Kartingiem, Tygodnikiem Powszechnym, z PAP. Fotografią interesuje się „od zawsze”. Zatrzymywanie w kadrze ulotnych chwil jest nie tylko jego pasją. Jako fotoreporter bacznie obserwuje to, co się dzieje wokół niego. Tworzy cykle reportażowe, m.in. „Historie ludzkie z Płockiem związane”, „Faceci bez nóg strzelają piękne bramki” czy „Skąd przyszedłem, kim jestem, dokąd zmierzam”. Ciekawość świata przyniosła Augustyniakowi nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, m.in. kilka razy w Local Press Photo, Bz Wbk Press Foto 2014 czy Dostrzeżeni 2011. Na swoim koncie ma również zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie zainspirowanym twórczością Rembrandta, drugie miejsce w konkursie inspirowanym twórczością Wyspiańskiego oraz pięciokrotne zwycięstwa w cyklicznym konkursie „Mój Płock”  (2009, 2010, 2011, 2016, 2017. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa czynna w dniach 5-20 października 2019r.

Szczegóły

Data:
4 października 2019
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie Categories:
,

Miejsce

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicz 36
Płock, Polska
+ Google Map
Telefon:
24 364 60 40
Strona internetowa:
http://www.plockagaleria.pl

Organizator

Płocka Galeria Sztuki
Telefon:
24 364 60 40
Email:
biuro@plockagaleria.pl
Strona internetowa:
http://www.plockagaleria.pl