Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Kawiarnia Jazzowa | NAHORNY TRIO – Ballad Book-Okruchy Dzieciństwa

25 października 2019 @ 19:00 - 21:00

PLN25

Nahorny Trio – Ballad Book – Okruchy Dzieciństwa

Włodzimierz Nahorny – fortepian
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Piotr Biskupski – perkusja

Kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego, album zawierający w większości nowe kompozycje. Włodzimierz Nahorny jest mistrzem liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie.
Ballad Book – Okruchy dzieciństwa to sentymentalna podróż do Kwidzyna – krainy, gdzie Włodzimierz Nahorny spędził swe młode lata.
Muzyka Włodzimierza Nahornego to poezja, romantyzm, refleksja – język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Utrzymana w kanonie jazzowym pianistyka, nosi osobiste słowiańskie piętno. Życiorys Nahornego to niemal cała historia polskiego jazzu. Jego twórczy idiom jest tak szeroki, jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. To człowiek o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełen energii i nowatorskich koncepcji. Krytycy nazywają go Chopinem jazzu.
Nahorny Trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji istnieje w tym samym składzie nieprzerwanie od 1991 roku i jest, jak dotąd, najdłużej istniejącym polskim triem jazzowym. Jest ono bazą wszystkich projektów Mistrza: Śpiewnik Nahornego, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie i Nahorny Sextet Chopin Genius Loci. Trio ma w swoim programie również fragmenty projektów Nahorny-Szymanowski Mity, Chopin Genius Loci, w których lider połączył świat muzyki poważnej i jazzu tworząc nową wartość wykraczającą poza znane powszechnie stereotypy. To muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków.
Płyta Ballad Book – Okruchy Dzieciństwa – wydana jest przez wydawnictwo Mariusza Bogdanowicza Confiteor, z którym Włodzimierz Nahorny jest związany blisko dwadzieścia lat. Do tej ukazały cztery albumy Włodzimierza Nahornego:
• Dolce far niente… i nic więcej – Nahorny Trio (2002)
• Śpiewnik Nahornego – Lora Szafran, Nahorny Trio (2003)
• Chopin Genius Loci – Nahorny Sextet (2010)
• Hope – Nahorny Trio (2014)

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke’a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.
Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.
Jego ogromną aktywność w ostatnich trzech dekadach dokumentują płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-Szymanowski – Mity, Nahorny-Chopin – Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz – Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente… i nic więcej, Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci, Nahorny Trio HOPE, i najnowsza Ballad Book – Okruchy dzieciństwa.
Działające od 1991 r. Nahorny Trio, z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji, jest bazą wszystkich formacji i projektów fonograficznych. Nahorny Sextet wykonuje transkrypcje muzyki poważnej (Chopin, Szymanowski, Karłowicz, Paderwski, Maciejewski) będące połączeniem oryginałów z kompozytorską inwencją lidera.
W maju 2009 Włodzimierz Nahorny obronił pracę doktorską pot tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej a w 2013 otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W styczniu 2011 r., z rąk prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych dokonań. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji.
Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny.
Mariusz Bogdanowicz – kontrabasista, kompozytor, lider, producent, wydawca, publicysta i pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ma w swoim dorobku cztery autorskie płyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013) i Przy Tobie (2016).
Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej: Maskarada (1991), Emigranci (2009), Idź w noc Margot (2010), Żyd (2012), Cudowna lampa Aladyna (2014).
W latach 1982-84 współtworzył słynny Heavy Metal Sextet.
W 1991r. sformował swój pierwszy zespół. Zespoły MB grają kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Najnowszy program jego kwartetu nosi tytuł SYNTONIA. Obecnie współtworzą go Adam Wendt (ts, ss), Kasia Pietrzko (p) i Sebastian Frankiewicz (dr).
Jesienią 2016 roku ukazała się płyta Przy Tobie – Mariusz Bogdanowicz – piosenki z utworami do słów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Marka Gaszyńskiego w wykonaniu wokalistek wywodzących się z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Od ponad blisko trzydziestu lat gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował m.in. z: Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Pawłem Tomaszewskim, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Brał udział w spektaklu Kobieta z widokiem na taras Stanisława Tyma.
Jest producentem i wydawcą fonograficznym. Prowadzi wydawnictwo Confiteor. Płyty: Seriale, Seriale…, Confiteor Song, Nahorny Trio Dolce far niente… i nic więcej, Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet Chopin Genius Loci, Syntonia, Nahorny Trio Hope, Przy Tobie.
Zajmuje się publicystyką. Przeprowadził wywiady m.in. z Włodzimierzem Nahornym i Wojciechem Karolakiem (Jazz Forum). Pisze cykliczne felietony pt. Basista prawdę ci powie (Top Guitar, Muzyk). Prowadzi radiowe audycje autorskie. 2004-2014 – Jazz Travels, od 2015 – Jazz dla ludzi (Radio JAZZ.fm).
Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym.
We wrześniu 2017 roku Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nadała mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.
W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, liryczna i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym swoje własne, oryginalne brzmienie.

Piotr Biskupski – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego.
Muzyk wszechstronny poruszający się swobodnie tak w klasyce, jazzie jak i muzyce popularnej.
Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Artur Dutkiewicz a ponadto z Richard Ross, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Bill Molenhof, Susan Weinert, Vadim Brodski.
Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych Włodzimierza. Nahornego, Janusza Strobla. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 35 płyt.
Jest wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym pełniącym funkcję kierownika Katedry Jazzu. Na tym samym stanowisku prowadzi zajęcia również w Akademii Muzycznej w Łodzi, pełniąc funkcję kierownika zakładu perkusji. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych.
Pisuje do fachowych czasopism muzycznych, m.in. Muzyk, Top Drumer.
Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się instrumentem nie tylko rytmicznym. Potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów.
Od ponad trzydziestu lat, wraz z Mariuszem Bogdanowiczem tworzą jedną z najbardziej cenionych sekcji rytmicznych w Polsce.
Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej (Złota Tarka, Jazz nad Odrą).
Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej „Gloria Artis”.

Szczegóły

Data:
25 października 2019
Czas:
19:00 - 21:00
Koszt:
PLN25
Wydarzenie Category:

Miejsce

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
Jakubowskiego 10
Płock, Polska
Strona internetowa:
www.pokis.pl

Organizator

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Strona internetowa:
www.pokis.pl