Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dykta – wernisaż wystawy prac Ryszarda Koska z kolekcji art brut Andrzeja Kwasiborskiego

13 września 2019 @ 18:00 - 13 października 2019 @ 15:00

Ryszard Kosek urodził się 13 sierpnia 1957 roku w Gdańsku. Jednak od najmłodszych lat jest mieszkańcem Płocka. W szkole podstawowej ujawniał zdolności muzyczne i manualne. Ukończył średnią szkołę muzyczną. Po maturze początkowo pracował jako instruktor muzyczny: w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku, Ognisku Muzycznym w Sierpcu i Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku. Później zaczął grać na saksofonie w jazzowym zespole Loft. Wiadomo, że z jazzu jest ciężko się utrzymać, zatem w soboty i niedziele grywał na dancingach i zabawach tanecznych.

Malarstwem zaczął się zajmować od 1983 roku. Wtedy powstały pierwsze prace — obrazy z lat 80. Prace te nie były traktowane serio przez kogokolwiek. Były znane tylko rodzicom i kilku znajomym. Obrazy te były malowane na przypadkowych materiałach, tzn. na deskach wziętych z budowy czy z mebli wystawionych na klatkę schodową. Malował głównie farbami plakatowymi.
Gdy ich zabrakło, eksperymentował wykorzystując pastę do zębów czy fusy z kawy. Pojawiały się również kolaże z gazet, plasteliny, paciorków z zerwanych korali. Tematami obrazów z lat 80. były głównie portrety. Najciekawsze prace stanowią jednak maski, których zachowało się niewiele do dnia dzisiejszego.

Obrazy odzwierciedlają skromność i wrażliwość twórcy. Rzadko korzysta ze środków masowego przekazu, ale każda informacja jest przez niego dogłębnie analizowana. Głęboko przeżywa konflikty zbrojne na świecie, co znajduje odbicie w ciemnej kolorystyce jego prac. W ten sposób manifestuje swój sprzeciw wobec przemocy.

W wolnych chwilach Kosek powraca do muzyki. Z wielką pasją gra na wysłużonej gitarze akustycznej, komponuje utwory. Zostały one uwiecznione na kilku amatorsko nagranych kasetach magnetofonowych, które chętnie prezentuje swoim przyjaciołom.

Płocczanin Andrzej Kwasiborski jest jednym z największych amatorów art brut w Polsce

Szczegóły

Start:
13 września 2019 @ 18:00
Koniec:
13 października 2019 @ 15:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Dom Darmstadt
Stary Rynek 8
Płock, Polska
Strona internetowa:
www.pokis.pl